Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

fizik-tedavi-ve-rehabilitasyon.jpeg?fit=450%2C300&ssl=1

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, son yıllarda önemi giderek artan tıp dallarından biri olarak kabul ediliyor. Romatizmal, ortopedik, nörolojik, solunum, kalp damar hastalıkları gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılan fizik tedavi ve rehabilitasyon, normal yaşama dönmeyi hızlandırıyor.

Fizik tedavi

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi, hareket sistemi hastalıklarının tedavisi ve bozulan fonksiyonlarının eski haline getirilmesi için çalışıyor. Hastalıkların tedavileri için sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, masaj ve egzersizler gibi çeşitli fizik ajanlar kullanılıyor.

Rehabilitasyon

Rehabilitasyon; hasta ve sakat olan bireylerin yaşam kalitelerini sağlıklı insanların yaşam kalitelerinin düzeyine getirmek için yapılan çok yönlü çalışmalardan oluşuyor. Uzun bir süreç olan rehabilitasyon bir ekip çalışması ile yapılabiliyor.

Rehabilitasyonun, hastaların genel tıbbı tedavilerinin yanında mutlaka yer alması gerekiyor. Aksi takdirde, hastalar tıbben iyileşseler de fonksiyonel olarak tam bağımsız olamıyorlar ve başkalarının desteğine muhtaç olarak yaşamlarını sürdürmek zorunda kalıyorlar.

Rehabilitasyon, kişinin normal yaşama adapte olmasını kolaylaştırıyor.

Hangi hastalar yararlanıyor?
Romatizmal hastalıkların medikal ve fizik tedavi programları her hastaya göre planlanıyor,  hastaların yaşam kalitelerini artırmak için eğitim programları hazırlanıyor.

Ayrıca, çeşitli ameliyatlardan önce ve sonra rehabilitasyon desteği veriliyor. Bu çerçevede, ortopedi ve beyin cerrahi ameliyatlarından önce ve sonra gelişen ağrılı ve sınırlı hareketin düzeltilmesi; bel, boyun ve kemik sağlığının korunması eğitimi veriliyor.

Ev içi egzersiz programları
Nörolojik hastalıklara bağlı hareket bozuklukları uygun rehabilitasyon programları ile ele alınıyor,  hasta ve yakınlarına ev içi egzersiz programları oluşturuluyor.

Program çerçevesinde birey, hareketlerini kısıtlayan fiziki olumsuzlukları ortadan kaldıracak çalışmaları ev ortamında yapabiliyor.

Hizmet alanı

 • Boyun ve bel ağrılarının teşhis ve tedavisi yapılıyor.
 • Boyun ile bel fıtığının teşhis ve tedavisi yapılıyor. (Bu bölgelerin ameliyatlarından sonra gelişebilecek hareket kısıtlılıklarının ve ağrının tedavisi planlanıyor.)
 • Omuz, diz, kalça, dirsek, bilek, el ağrıları; bu bölgelerin kireçlenmeleri, hareket kısıtlılıklarının tedavisi sağlanıyor. (Bu bölgelerin ameliyatlarından sonra hareketin geri kazandırılması için rehabilitasyon programları düzenleniyor.)
 • Halk arasında eklem romatizması olarak bilinen romatoid artrit ile yine halk arasında bambu hastalığı olarak bilinen ankilozan spondilit gibi romatizmal hastalıkların fizik tedavi ve rehabilitasyonu bu ünitede yapılıyor.
 • Son yıllarda stres ve hareketsizliğe bağlı olarak görülme sıklığı artan kronik yorgunluk ve ağrının yanı sıra yumuşak doku romatizması olarak da bilinen fibromiyalji sendromunun da tanı ve tedavisi fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitesinde gerçekleştiriliyor.
 • Özellikle yaşlanmaya bağlı olarak kemik dokusundaki yoğunluğun azalmasıyla ortaya çıkan bilekte ve kalçada kırığa neden olan osteoporoz hastalığının tanı ve tedavisi büyük önem taşıyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi’nde osteoporozun tanı ve tedavisi yapılıyor, koruyucu ve tedaviye yönelik egzersiz programları düzenleniyor.
 • Felç, omurilik yaralanmaları, travmatik beyin yaralanmaları, multipl skleroz, motor nöron hastalıkları gibi nörolojik hastalıkların rehabilitasyonu ekip çalışması yapılarak başarıyla gerçekleştiriliyor.
 • Spina bifida, serebral palsi, skolyoz gibi doğumsal, ya da  sonradan gelişen muskuler distrofiler, nöromuskuler hastalıklar gibi özürlülüğe neden olan hastalıkların fizik tedavi ve rehabilitasyonu yapılıyor.
 • Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez parçalarından biri olan spor sırasında oluşan burkulma, incinme, kas güçsüzlükleri gibi birçok spor yaralanmasının rehabilitasyonu burada planlanıyor.
 • Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfusun oranı hızla artıyor. Yaşlılık dönemi hastalıklarından korunmada yaşlıların günlük yaşam aktiviteleri düzenleniyor ve destekleniyor.
 • Uzun süreli hareketsizlik sonrasında bası nedeni ile gelişebilecek yatak yaraların önlenmesi, var olan yaraların tedavisi yapılıyor.
 • İdrar kaçırma veya tutamama şikayeti olan hastalara özel rehabilitasyon programı hazırlanıyor.
 • Çene ekleminde ağrı veya hareket açısından şikayeti olan hastaların eğitimi ve rehabilitasyonu planlanıyor.
 • Yüz felci geçirmiş hastaların fizik tedavisi ve rehabilitasyonu sağlanıyor.
 • Duruş bozuklukları tanısı, tedavisi ve neden olabileceği hastalıklar ve bozukluklar hakkında hastalara eğitim veriliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


%d blogcu bunu beğendi: