25
Şub

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Kliniğimizde ağız, diş ve çene cerrahisi alanında tüm tanı ve tedavi prosedürleri uygulanmaktadır. Yumuşak ve sert dokuların cerrahi operasyonları diş eksiklerinin tamamlanması için implant uygulamaları yapılmaktadır.

 

Kliniğimizde yapılan uygulamalar

  • Gömülü yirmi yaş dişlerinin çekilmesi
  • Çene kemiğine yapışık durumda olan dişler ve diş köklerinin tedavi edilmesi
  • Kist, tümör ve kemik apselerinin tedavileri
  • Diş eti, yumuşak doku ve diş köklerinin onarımı
  • Diş eksikliklerinin implant tedavisi ile tamamlanması
  • Hareketli, protez uygulamaları öncesinde kemik ve yumuşak doku düzenlemeleri
  • Açık-kapalı sinüs lifting (sinüs kaldırma) uygulamaları
  • Kemik erimesi olan bölgelerin kemik tozu ilavesi ile güçlendirilmesi
  • Çene eklemi rahatsızlıklarında medikal, cerrahi tedaviler
  • Diş sıkma şikayetini önlemek için çene kaslarına uygulanan botoks işlemi

Ağız, diş ve çene cerrahisi, yanak, damak, dudak gibi yumuşak ve sert dokuların uğradığı zararlardan sonra tedavilerinin gerçekleştiği bir bilim dalıdır. Diş hekimliğinin bir dalı olan çene cerrahisinde genel olarak çene bölgesi üzerine tanı ve tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Ayrıca diş çekimi, gömülü diş tedavisi, çene ve çevresel dokularda meydana gelen kist ve tümörler, protetik ve estetik cerrahi işlemleri, çene ve yüz bölgesinde meydana gelen ağrıların tanı ve tedavisi, eklem bozukluğu problemleri çene cerrahisi tarafından tedavi edilmektedir.

Bir dişimizi kaybettiğimizde eksik dişi tamamlama yöntemlerinden birisi de implant tedavisidir. İmplant, diş eksikliği olan bölgelerde çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen titanyumdan yapılmış ve dişin kökü yerine geçen bir vidadır. Kemiğe biyolojik olarak kaynadıktan sonra üzerine porselenden diş protezi yapılır. Görüntü ve çiğneme hissi olarak doğala en yakın protez şeklidir. İmplant tedavisi hastaya getirdiği avantajlar sayesinde son yılların en gözde tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. Tek bir diş eksikliğinden birden fazla diş eksikliğine kadar olan birçok durumda komşu sağlam dişlere dokunulmadan sabit bir protez şeklinde yapılabildiği gibi takılıp çıkartılan protez veya implant destekli hareketli protezler şeklinde de yapılabilir.

Genel sağlık durumu iyi olan her hastaya implant uygulanabilir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş sınırı yoktur. Ancak kemik gelişimi tamamlanmamış genç yaştaki hastalara implant uygun olmayabilir. Kliniğimizde 18 yaş üstündeki kemik gelişimini tamamlamış hastalarımıza implant tedavisi uygulamaktayız.

İmplant vidalarının belirli kalınlığı ve genişliği vardır. Bu nedenle implant uygulanacak bölgede, çene kemiğinin, bu implantlara uygun yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekir. Ayrıca kemiğin kalitesi de implantın başarısını etkileyen faktörlerden biridir. Kemiğin çok sert veya çok yumuşak olması implantın başarısını olumsuz etkiler. Bundan başka diş etleri ve komşu anatomik yapılar da implant uygulamasında önemlidir. İmplant tedavisi planladığımız hastalarımızdan kemik kalitesi ve yumuşak dokuları görebilmek adına iki boyutlu panoramik röntgenler ve üç boyutlu dental tomografiler isteyerek tedaviye karar vermekteyiz.

Diş hekimliğinde yapılan tüm müdahalelerde olduğu gibi implant tedavisinde de eğer uygun anestezi yöntemi uygulanmışsa herhangi bir ağrı duymak söz konusu değildir. İşlem sırasında aşırı anksiyete sebebiyle rahatsızlık duyan hatalarımızı bir psikiyatri servisine yönlendirerek sakinleştirici ilaç eşliğinde işleme alabiliyoruz. İşlemden sonra diş çekiminden sonraki ağrıya benzer bir miktar ağrı olabilir. Genellikle implantın yapıldığı akşam duyul abilecek olan bu ağrı basit ağrı kesici kullanılarak giderilebilir.

İmplantların kemik ile tam olarak bütünleşmesi yaklaşık 2-3 aydır. Bu süre içerisinde implantların üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekir. Ancak bu iyileşme süresinde implantların üzerine aşırı yük gelmemek kaydıyla geçici bir protez yapılabilir. Kalıcı protez ise implantlarının çene kemiğine kaynaması tamamlandıktan sonra yapılabilir.

İmplant tedavisi, kullanımı çok kolay, rahat, sağlam, estetik ve hasta açısından en kabul edilebilir bir tedavi şeklidir. İmplantlar üzerine yapılan porselen protezler, gerçek dişlerin yerini alırken doğal ve estetik görünüm sağlanmış olur. Eksik dişler tamamlanırken, sağlıklı dişlere dokunulmaması önemli bir avantajdır. Tüm protezlere oranlara çok daha uzun ömürlüdür. Günümüzde dünyada yapılmış olan mükemmele çok yakın, 35-40 yıllık klinik takipleri bulunan implantlar mevcuttur. Eğer uygun vakada uygun seçilmiş implantlar doğru şekilde yapılmışsa ve hastada ağız hijyenine gerekli özeni göstermişse yapılan implantlar çok uzun süre hiçbir sorun yaratmadan ağızda kalabilir.