Beden Kitle İndeksi Nedir?

Beden Kitle İndeksi Nedir ? Beden kitle indeksi kilo ile boya göre hesaplanır ve genel olarak sağlıklı bir kilo aralığında olup olmadığını anlamaya yardımcı olur.

Beden kitle indeksi değerine göre, ideal kiloda olup olmadığını veya kilo alma mı yoksa kilo verme mi gerektiğini öğrenip bu yönde hareket edilebilir. Buna bağlı olarak, kilo alış-verişinin sağlıklı bir sınır içinde gerçekleşip gerçekleşmediğini de takip edilir. Eğer bu sınırların dışına çıkılıyorsa, sağlığı tehdit eden riskler ortaya çıkabilir demektir. Beden kitle indeksi verilerini kullanmak bazı durumlarda uygun olmayabilir. Örneğin 18 yaşının altındaki büyüme çağında olan bireyler, profesyonel sporcular, hamile veya emziren kadınlar ve 65 yaş üstü yetişkinler için beden kitle indeksini baz almak her zaman doğru olmayabilir.

Beden Kitle İndeksi Hesaplama

Beden kitle indeksini hesaplamak için, kilo değerini, boyun karesine bölmek gerekir.

Örneğin boy 160 cm, kilo da 50 kg ise; 50 / (1,60) x (1,60) = 19,5 kg/m2‘dir.

Bu durumda, beden kitle indeksine göre sağlıklı bir kiloda olduğu demektir.

Beden Kitle İndeksi (BKİ) 18,5 kg/m2’nin altında ise – Zayıf

18,5-24,9 kg/m2 aralığında ise – Sağlıklı Kiloda

25-29,9 kg/m2 aralığında ise – Kilolu

30 kg/m2 ve üzerinde ise kişi Obez olarak sınıflandırılır.

Beden Kitle İndeksi Kaç Olmalı?

Beden kitle indeksi 18,5 kg/m2’nin altında olduğunda osteoporoz, kısırlık ve bağışıklık sisteminde zayıflama gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda normalin altında bir kiloya sahip olmak, yeme bozukluğu ya da başka bir rahatsızlığın habercisi de olabilir. Kilo normal aralığa yaklaştıkça, vücudun bağışıklığı güçlenecektir. Eğer kilo kontrolü ile ilgili endişeler varsa, başka problemler olmadığından emin olmak için mutlaka doktora veya diyetisyene danışılmalıdır. Beden kitle indeksi 18,5 – 24,9 aralığında ise normal bir kiloda demektir ve bu durumda kilo ile ilgili sağlık sorunlarına yakalanma olasılığı azdır. Kiloyu korumak için beslenmeye dikkat etmeli ve düzenli egzersiz yapmak gereklidir. Yetişkin bireylerin gün içinde en az 30 dakika aktif olması gerekir. 25’in üzerinde bir beden kitle indeksi ise kiloya bağlı diyabet, kalp hastalıkları ve bazı kanser çeşitleri gibi sağlık sorunları yaşamaya sebep olabilir. Beden kitle indeksi yükseldikçe bu hastalıklara yakalanma riski de artar.

Diyetisyenimizden randevu almak için tıklayın.

Beden Kitle İndeksi Nedir

Yorum Yazın