• Bize Ulaşın: 0(312) 263 36 73
  • Email: info@sincantip.com
  • Çalışma saatlerimiz: 09:00-18:00

Diyetisyen Servisi

Diyetisyenlik, büyüme, gelişme ve ömür boyu tüm bireylerin sağlığının korunması, geliştirilmesi, yaşam kalitesinin arttırılması için beslenme biliminin ilkeleri doğrultusunda bireysel ve toplu beslenmenin plan ve programlarını düzenler. Besin öğesi, besin ve beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarını araştıran, değerlendiren, çözüm yolları bulan; var olan besin kaynaklarının ekonomi ve sağlık kurallarına uygun olarak kullanılmasını sağlayan, besin denetimini yapan, bu konularda fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik olarak sağlıklı yaşam biçimlerinin benimsenmesi amacıyla bireyi ve toplumu bilgilendiren, bilinçlendiren, doğuştan ve sonradan oluşan hastalıklar ve diğer özel durumlarda tıbbi ve cerrahi tedavilere uygun, doğal ve tedavi edici besinlerin bileşimlerine göre diyet programı planlayan, eğitim veren, eğitim programlarını planlayan uygulatan ve izleyen sağlık meslek alanıdır.

Besin öğeleri vücudun gereksinmesi düzeyinde alınamadığında Yetersiz Beslenme oluşur.

İnsanın yaşamı için 50’ ye yakın besin öğesine gereksinimi vardır. İnsanın, sağlıklı büyüme ve gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için bu öğelerin her birinden günlük ne kadar alınması gerektiği belirlenmiştir.

Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında, gereğinden az ya da çok alındığında, büyüme ve gelişme engellenir, sağlık bozulur. Gereğinden fazla besin tüketilirse, çok alınan bazı öğeler vücutta yağ olarak depolandığından sağlık için zararlı olur. Bu duruma Dengesiz Beslenme denir.

Dengesiz beslenmenin önlenmesinde beslenme eğitimi ile sağlıklı beslenme bilincinin kazandırılması büyük bir önem taşır.

Dünya Sağlık Örgütü, sağlığı; insanını “fiziksel, zihinsel ve sosyal yönden tam bir iyilik halinde olması” şeklinde tanımlar. Yalnızca hastalık veya yaralanma gibi durumların bulunmaması insanın sağlıklı olduğunu göstermez.

Diyetisyenlerimiz

Suna SEL

Diyetisyen

  • Erciyes Üniversitesi  – 2019

Dyt. Ayşe Nur ULUCAN

Diyetisyen

  • Ankara Üniversitesi – Beslenme ve Diyetetik Bölümü – 2019

Ankara üniversitesi tıp fakültesi hastanelerinde hastalıklarda beslenme, kilo verme/kilo alma, anne ve çocuk beslenmesi, hamile/emziklilikte beslenme, nutrisyon ve kurum diyetisyeni olarak staj yaptım. Bu süreçte ve sonrasında özel bir güzellik merkezinde ve sporcu diyetisyeni olarak özel bir spor merkezinde çalıştım. Mezun olduktan sonra çalıştığım güzellik salonu ve spor merkezinde diyetisyen olarak çalışmaya devam ettim aynı zamanda başka spor salonlarında da diyetisyen olarak çalıştım ve pilates/zumba dersleri ve belli merkezlerde beslenme eğitimleri  verdim. Özel bir şirkette diyet/sporcu/ofis kalorilik menüler oluşturdum ve internet sitesinde blog yazıları yazdım.
İngiltere’de bir diyet kliniğinin İngilizce olarak bazı diyet/sağlıklı yaşama dair programlarını oluşturdum ve blog yazılarını yazdım. Sağlıklı yaşam merkezinde klinik diyetisyen olarak çalıştım ve aynı zamanda bu  süreçlerde sosyal medya/internet üzerinde etkileşimlerde bulunarak kişiye özel online diyet/spor ve yaşam koçluğu programları yaptım ve yapmaktayım.
Temmuz 2021’den itibaren de Özel Sincan Tıp Merkezinin diyetisyeni olarak görev almakta ve yüz yüze ve online olarak hizmet vermekteyim.
‘Sağlıklı bir yaşam için; hafif yiyin, derin nefes alın, hayatınızı düzene sokun,en az bir hobi edinin, ne olursa olsun kendinizi sevin ve  gülümsemeyi unutmayın.’
Hipokratın da dediği gibi: “Besinler ilacınız, ilacınız besinler olsun.”

Hızlı Randevu