“Hipertansiyon kaderiniz olmasın.”

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 17 mayıs “Dünya Hipertansiyon Günü “ olarak kutlanmaktadır. Ne mutlu hipertansiyonun önemini fark etmiş insanlara, ne mutlu bir an evvel tedavisine başlamış, önerilere uyum sağlamış hipertansiyon hastalarına…. Hepimiz için kutlu olması gereken bir günü Türkiye’de 15 milyon ‘u bulan hipertansiyon hastasının %60’a yakını gerçek manada kutlayabiliyor. Hipertansiyon yüzyıllardır bildiğimiz bir hastalık ve yüzyıllardır çözümlenebilmiş değil. Hala insanlarımız hipertansiyona bağlı olarak görme kaybı , kalp krizi, kronik böbrek yetmezliği, beyin kanamaları gibi ileri organ hasarlarına yakalanmakta ve daha kötüsü kaybedilmektedir.

Hipertansiyon tanısı sadece insanların aklında her gün ilaç almak zorunda kalacağım ve ilaç yan etkileri tüm bedenimi etkileyecek diye düşünmektedir. Hipertansiyon gelişimini engellemek biraz da olsa bizim elimizde olan bir durumdur.

Hipertansiyon hastası olmamak için nelere dikkat etmeliyiz dersek:

Tüm bu önerilerle büyük oranda hipertansiyon bizden uzak kalacak ya da ilaç kullanımımız önemli oranda azalacaktır. Önerilere uyumumuz bizden sonra gelecek olan nesillerimizinde daha sağlıklı bir yaşama kucak açmasını sağlayacaktır.