01
Şub

PRP Kök Hücre Tedavisi

PRP, “Platelet Rich Plasma ” Platelet (trombosit) yönünden zenginleştirilmiş kök hücre tedavi uygulamasıdır. Hastanın kendi kanındaki trombositlerin ayrıştırılarak kendi hasarlı dokularına uygulanması işlemidir.

 

 

Nasıl uygulanır? 

Bu uygulama için kişiden az miktarda ( yaklaşık 50-60 ml) kan alınır.  Kan özel bir tüpe  konulup, işleme tabii tutularak içeriklerine ayrıştırılır.  Elde edilen aktifleştirilmiş, “trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma” (PRP), yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilir. Amacına uygun olarak cilt içi -cilt altı (genellikle estetik uygulamalar),  kas içi veya eklem içi uygulanabilmektedir.

  

 

Neden uygulanır? 

Platelet veya diğer adıyla trombosit denilen kan hücrelerinin yapısında bulunan  “büyüme faktörleri” vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımı, iyileşmeleri ve doğal hallerine dönmelerine yardımcı olurlar.

Normal şartlarda dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda plateletler (trombositler) bu dokulara toplanarak onarım sürecini başlatır. Plateletler (trombositler) hasarsız bir dokuda hem az sayıda bulunur hem de aktif değillerdir. Hasarlı dokuya PRP tedavisi uygulandığında, o dokudaki platelet sayısı normalin 2-4 misline yükselir ve bu plateletlerden salgılanan büyüme faktörleri ortam ile etkileşerek, dokunun onarılmasına,  beslenmesine, yenilenmesine olanak sağlar.

PRP tedavisi neler yapabilir?  PRP Konsantre Büyüme Faktörleri sayesinde;

  • Kemik tamirini hızlandırarak, hastanın daha çabuk iyileşmesine olanak sağlar.
  • Dokudaki ödemi azaltarak ağrı kesici ihtiyacında azalma ve hasta konforunda iyileşmeye yardımcı olur
  • Dokuların kendini tamirinde, yara oluşumunu ve yapışıklıkları azaltır.
  • Ligament, kas ve tendon yırtıkları ve tendinopatiler gibi kas iskelet sistemi yumuşak doku yaralanmalarının tedavisinde iyileşmeyi hızlandırır

 

Kullanım alanları;

Osteoartrit; Diz,kalça

Ligament, kas ve tendon yırtıkları ve tendinopatiler

Diz çapraz bağ yırtıkları ve operasyonları

Tenisçi dirseği

Omuzda rotator kuf yırtıkları

Patellar ve Aşil tendinopatileriUygulama süreci; Uygulamanın yapılacağı kişiden kanı alma, işleme tabi tutma ve uygulama süresi yaklaşık 30-45  dakikaya kadar sürmektedir.

Doç.Dr. Asuman DOĞAN