Uzay Terapisi

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Uzay terapisi fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında son yıllarda geliştirilen ve Serebral palsi başta olmak üzere bir çok nörolojik hastalıkta kullanılan tedavi metodudur. Kozmonotların yerçekimsiz ortamda giymeleri için tasarlanan “Penguin Suit” adı verilen bir giysiye benzer tasarlanan özel giysi ve özel kafesten oluşan terapi aracıdır. Kullanılan ipler ile gerginlik yaratılarak hissedilen yer çekimini azaltılır. Özellikle serebral palsili çocukların tedavisinde kullanılan yöntem; hastanın normalde yapamadığı hareketleri yapabilmesine, duruş bozukluğunda azalmalara imkân tanır.

Bu kıyafet yer çekimsiz ortamda kaslara ve kemiklere yeteri kadar yük binmediği için oluşabilecek kas atrofisi ve osteoporoz(kemik erimesi) gibi olumsuz durumları önlemek için vücudun büyük eklemlerine basınç verilmesi mantığına dayanır. Nörolojik hastalarda ilk defa 1992 yılında kullanılan bu özel kıyafet sayesinde hastaların vücutlarında oluşturulan kompresyon ile proprioseptif uyarı ortaya çıkarılır. Vücudun normal duruşu için çok gerekli olan proprioseptif girdiler nörolojik hastalarda yeterli düzeyde değildir. Suit isimli kıyafetin bu olumlu etkisi sayesinde beyin ve kaslar arasında sürekli devam edecek iletişim hastanın vücut farkındalığına olumlu etkiler yaratmaktadır.

Uzay terapisi Serebral palsi, felç, spinal kord yaralanmaları, travmatik beyin yaralanmaları ve nöromusküler hastalıklar gibi birçok durumda kullanılır. Uzay terapi Metodu yoğun ve spesifik bir egzersiz programına dayanıyor. Patolojik reflekslerin eliminasyonu ve yeni, doğru, fonksiyonel hareket paternlerinin yerleştirilmesinin büyük bir önemi vardır.[/vc_column_text][vc_gallery interval=”3″ images=”302,301,300,299,298,297,296,295,294″ img_size=”medium”][vc_column_text]

UZAY TERAPİNİN FAYDALARI

  • Propriosepsiyonu geliştirir.
  • Patolojik refleksleri azaltır.
  • Bedenin genel duruşu ve düzgün hareket paternlerini yeniden inşa eder.
  • Harici denge sağlar ve zayıf kasları destekler.
  • Vücudun görünüşünü düzeltir.
  • Vestibular sistemi etkiler.
  • Merkezi sinir sistemini yeniden eğitmek üzere beyni uyarır.
  • Dokunsal ve duyusal uyarı sağlar.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Leave A Comment

X